PÓŁNOCNA-ZACHODNIA GRUPA RADIOAMATORÓW-FORUM CB RADIO

Pełna wersja: Będą wyższe mandaty!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Policja chce podwyżek mandatów za szczególnie niebezpieczne wykroczenia na drogach. Z takim postulatem zwróciła się już w październiku do resortu. Prace nad projektem zmiana w ustawie mają ruszyć lada chwila.

Wyższe mandaty dotyczyłyby wykroczeń typu: przekroczenie dopuszczalnej prędkości, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie na przejściach dla pieszych. Policja domaga się także uprawnienia do czasowego odbierania prawa jazdy kierowcom, którzy w sposób rażący przekroczyli prędkość.

Funkcjonariusze argumentują, że wprowadzenie takich rozwiązań w innych krajach przyniosły spadek liczby wypadków oraz ofiar – zabitych i rannych. Niestety w statystykach bezpieczeństwa ruchu drogowego Polska jest na najgorszej pozycji w Europie. Według policjantów nieuchronność kary oraz jej wysokość ma ogromny wpływ na zachowanie kierowców na drogach. Powołują się na sąsiednie kraje – Słowację i Węgry: “W pierwszym z nich przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę kosztuje kierowcę 350 euro, zaś o ponad 70 kilometrów na godzinę – 650 euro. Na Węgrzech takie przekroczenia prędkości to dla kierowcy kara odpowiednio 327 i prawie 1100 euro. W obu tych krajach w ciągu trzech-czterech lat od podwyżki mandatów liczba ofiar śmiertelnych na drogach spadła o blisko połowę.”

W Polsce maksymalna wysokość mandatu za jedno wykroczenie wynosi 500 zł. W przypadku tzw. zbiegu wykroczeń – maksymalnie 1000 zł. Według funkcjonariuszy są to stanowczo zbyt niskie kary. Do tego nie zmieniły się od 1995 roku, pod czas gdy średnia płaca wzrosła w tym czasie prawie pięć razy. Policjanci utrzymują, że w porównaniu z innymi krajami europejskimi, mandaty w Polsce są jednymi z najniższych. I tutaj właśnie dopatrują się przyczyny lekceważenia przepisów ruchu drogowego.

KGP wysunęło propozycję, by rozpocząć prace legislacyjne nad zmianami w dwóch ustawach – Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Prawie o ruchu drogowym. Pierwsza zmiana umożliwiłaby podwyższenie mandatów, druga – czasowe odbieranie prawa jazdy za szczególnie ciężkie naruszenie przepisów (np. rażące przekroczenie prędkości).

Podjęcie prac legislacyjnych powinno nastąpić po uchwaleniu Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020.

W 2011 r. w Polsce doszło do 40 065 wypadków drogowych (o 3,2 proc. więcej niż rok wcześniej). Zginęło w nich 4189 osób (7,2 proc. więcej niż w 2010 r.), a 49 501 osób zostało rannych (wzrost o 1,1 proc.). Policji zgłoszono też 366 520 kolizji drogowych (spadek o 11,9 proc.).

źródło: <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.trans.info">www.trans.info</a><!-- w -->
Nie wydaje mi się że to Policja chce podwyżek mandatów.Podwyżek chce księgowy Rostowski ,bo budżet pusty,a tak najłatwiej łupić kierowców .No ale Rostowskiemu nie za bardzo z takimi tekstami wyjeżdzać ,bo to straszny taki negatywny PR,więc lepiej zrobić to rękami KGP .Samo życie
I bardzo dobrze

Jeżeli ktoś w zabudowanym leci 140 to oczywistym chyba jest żeby gościowi odebrać uprawnienia i wysłać na 2 tygodnie pod obserwację psychologa.
Ja również jestem ZA jeżeli ma to poprawić bezpieczeństwo , nie wiem jak jeżdżą inni ale ja święty nie jestem na drodze ale jakoś punktów ani mandatów odpukać nie łapię Tongue Wink