PÓŁNOCNA-ZACHODNIA GRUPA RADIOAMATORÓW-FORUM CB RADIO
Zasięg PMR446 - Wersja do druku

+- PÓŁNOCNA-ZACHODNIA GRUPA RADIOAMATORÓW-FORUM CB RADIO (http://rfcb.com.pl)
+-- Dział: Informacje Ogólne i Techniczne PMR 446Mhz (http://rfcb.com.pl/dzial-informacje-ogolne-i-techniczne-pmr-446mhz)
+--- Dział: ABC PMR 446Mhz (http://rfcb.com.pl/dzial-abc-pmr-446mhz)
+--- Wątek: Zasięg PMR446 (/temat-zasieg-pmr446)Zasięg PMR446 - jezyk403 - 20.10.2019

Maksymalny ZASIĘG między radiotelefonami przenośnymi PMR zależy od bardzo wielu czynników i nie da się go zagwarantować. Dlatego nie podajemy odległości w [km]. Im więcej przeszkód naturalnych, budynków, drzew, zakłóceń tym zasięg będzie gorszy.


Uogólniając - w grupie krótkofalówek PMR446 Motorola - zasięgi będą podobne dla wszystkich modeli na tym samym terenie, chodź im "wyższy/droższy" model słyszalność lepsza (dobry tor foniczny i duży głośnik) a i zasięg nieznacznie większy (jakość wykonania, antena). Wynika to z faktu, że wszystkie radia PMR posiadają taką samą moc nadajnika 0,5W oraz podobną czułość.

Podawane często na opakowaniach powszechnie dostępnych radiotelefonów różne wartości zasięgu nawet  10-12km podawane są zawsze z (*) gwiazdką i sformułowaniem „do”, co oznacza, że dotyczą max. zasięgu na płaskim terenie, bez przeszkód, zakłóceń i przy odpowiedniej pogodzie.  Należy jednak pamiętać, że 1km rzeczywistego zasięgu w terenie mocno zabudowanym, zalesionym, pagórkowatym - też mieści się w przedziale „do” i po to jest ta (*) gwiazdka!!

Najbardziej znany rekord długodystansowy to 333 mi (535,8 km) z Blyth w Wielkiej Brytanii do Almere w Holandii. Było to wynikiem ulepszonych warunków propagacji, a nie sygnału w lini prostej.