PÓŁNOCNA-ZACHODNIA GRUPA RADIOAMATORÓW-FORUM CB RADIO
Instalacja odgromowa - Wersja do druku

+- PÓŁNOCNA-ZACHODNIA GRUPA RADIOAMATORÓW-FORUM CB RADIO (http://rfcb.com.pl)
+-- Dział: Sprawy Ogólne i Techniczne CB (http://rfcb.com.pl/dzial-sprawy-ogolne-i-techniczne-cb)
+--- Dział: Pytania , Problemy , Naprawy i Modyfikacje , Schematy i Testy Cb (http://rfcb.com.pl/dzial-pytania-problemy-naprawy-i-modyfikacje-schematy-i-testy-cb)
+--- Wątek: Instalacja odgromowa (/temat-instalacja-odgromowa)

Strony: 1 2 3 4 5

Instalacja odgromowa - jezyk403 - 28.01.2013

Instalacja odgromowa i wszystko co z tym związane .

Witam , jak sobie poradzić w przypadku gdy na budynku nie mamy takiej instalacji a zakładamy antenę bazową. Proszę o wasze pomysły Smile

I może troszkę w innej koncepcji. A mianowicie takie pytanie.
Jest sobie blok ( bez różnicy ile pięter ) i posiada instalację odgromową. Jeżeli ja podłączył bym się pod tą instalację z moją anteną no i pierun strzela w instalację a nie w antenę to antenę szlag trafi ?

- sobek - 28.01.2013

U mnie na domu też nie ma i zrobiłem ją sam. Problem polega na tym że samo zrobienie instalacji nie jest specjalnie skomplikowane , ale uzyskanie dobrego uziemienia czasem tak.
Wszystko zależy od gruntu na jakim stoi dom. Pod moim domem i dookoła jest glina i wystarczyło wbić 2,5 metra szpili uziemiającej. Po zrobieniu pomiarów okazało się ,że jest super i głębiej nie trzeba.
Cały materiał kupiłem w hurtowni (koszt około 250zł)
szpila, drut odgromowy i zaczepy. Natomiast jak pod domem masz żwir piach czy inny sypki grunt uzyskanie odpowiedniego uziemienia może okazać się kłopotliwe.
Ponieważ instalacja odgromowa spełnia swoją role dopiero po uzyskaniu odpowiedniego wyniku po pomiarach. Czasami żeby osiągnąć dobry wynik pomiaru musi być bardzo głęboko.

- PITER - 28.01.2013

No ale to takie co by było gdyby Wink
Ogólnie jestem zdania że jak ma walnąć to i tak walnie.
Zawsze po skończonej paplaninie odpinałem kabel od radia i za okno. Tongue Tongue Tongue

Re: Instalacja odgromowa - drakomp - 28.01.2013

jezyk403 napisał(a):jak sobie poradzić w przypadku gdy na budynku nie mamy takiej instalacji a zakładamy antenę bazową. Proszę o wasze pomysły Smile

Mam ten sam problem i już wbity 3,5 m uziom przygotowany pod pomiary, czekam na wiosnę aby wykonać odgrom. Nie warto kombinować - szkoda domu.

- emilio - 28.01.2013

ja nie mam uziemionej anteny, bo na moim bloku brak jest instalacji odgromowej, już kilkanaście burz przetrwała i nic się nie stało. Według instrukcji anteny, brak takiej instalacji może powodować zakłócenia w TV i z jednym sąsiadem miałem w sumie problem. Zdania na temat uziemienia są podzielone, słyszałem teorię że jeżeli antena nie będzie uziemiona to jest mniejsze prawdopodobieństwo uderzenia pioruna, ponieważ wybiera on miejsce stawiające najmniejszy opór w drodze do ziemi

- Robert12341 - 28.01.2013

A ja mam pytanie takie: Czy instalację odgromową można podłączyć do masztu na którym jest antena, czy do anteny? A drugie pytanie : Kto dokonuje pomiarów o których pisze PABLO, czy można je samemu wykonać czym i jak ? Smile

- PITER - 28.01.2013

Z tego co mi się kojarzy to mierzysz omomierzem , nie pamiętam wartości ale w necie znajdziesz. Nawet jest myk jakiś z żarówką ale nie pamiętam co i jak. Musisz poszperać.

- drakomp - 28.01.2013

O to taka zabawka do pomiaru uziemień - MRU-105. Nie wiem czy dobrym pomysłem jest brak instalacji odgromowej przy antenie, ale tu raczej potrzebna jest wypowiedz fachowca.

- Józiuchoszczno - 30.01.2013

Robert12341 napisał(a):A ja mam pytanie takie: Czy instalację odgromową można podłączyć do masztu na którym jest antena, czy do anteny? A drugie pytanie : Kto dokonuje pomiarów o których pisze PABLO, czy można je samemu wykonać czym i jak ? Smile

Witam , też bym chciał się dowiedzieć jak to się to podłącza.

- cezary - 30.01.2013

jezyk403 napisał(a):Jest sobie blok ( bez różnicy ile pięter ) i posiada instalację odgromową. Jeżeli ja podłączył bym się pod tą instalację z moją anteną no i pierun strzela w instalację a nie w antenę to antenę szlag trafi ? Dobrze myślę czy nie?

Jeżeli masz na budynku instalację odgromową , to twoim obowiązkiem jest bezzwłocznie nośnik anteny podłączyć do uziemienia .
Jeżeli piorun trafi w odgromnik to antenie nic się nie stanie .
A jak piorun trafi w antenę , to odgromnik to pochłonie do ziemi .
Pamiętaj !!
Podczas wylądowań atmosferycznych , końcówka antenowa nie może być podłączona do radia !!