Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
abc cb podstawy czyli

ABC CB - czyli podstawy
#1
[Obrazek: http://images49.fotosik.pl/1576/f60a7f413460532f.png]

Pobierz TUTAJ
Odpowiedz
#2
DX - Jak zacząć zabawę

Użytkownicy pasma CB z czasem zauważają że prócz stacji Polsko - języcznuch zaczynają słyszeć również zagraniczne. Dowiadują sie wtedy że na 27 MHz można prowadzić łączności nie tylko z kolegą ,ale również te dalekie z innymi krajami. Odkrywają wtedy zjawisko tag zwane PROPAGACJI fal radiowych. Dalekie łączności w pasmie CB najczęściej kojarzą si z łamaniem prawa polskiego i nie tylko, a przecież DX nie zawsze są nie legalne.
Prawo nie zabrania łączności z zagranicą na podstawowej czterdziestce o ile pracujemy w zakresie 26,960 - 27,400 MHz, dlatego nic nie przeszkadza spróbować wywołać słyszanego Włocha, Niemca czy Francuza itd. Wiele monitorów wywoławczych klubów DX - owych znajduje się poza przyznanymi w POLSCE częstotliwościami , dlatego prowadzenie na tych częstotliwościach QSO jest nie legalne i jest piractwem radiowym. Nie jest jednak zabronione prowadzenie nasłuchów i przyswajanie procedur, które potem możemy wykorzystać w ramach legalnego pasma CB. Dobrym miejscem do takich nasłuchów są częstotliwości : 26,425 MHz USB - monitor Polonijny DX - klubu ECHO - ECHO ( EE ). Usłyszeć tu można Polonusów oraz zagraniczne stacje Polsko - języczne, nadmieniam że łączności na tej częstotliwości są w języku polskim. Oraz na częstotliwości 27,555 MHz USB - monitor międzynarodowy DX - klubu ALFA TANGO ( AT ). To najbardziej oblegane częstotliwości ,wiec mamy większe szanse na usłyszenie jakiegoś ciekawego dywizjonu.
Innymi miejscami na których możemy usłyszeć DX-a są częstotliwości :
27,455 USB - monitor międzynarodowy
27,315 FM - na którym pracują głównie stacje Niemieckie
Ostatnimi czasy powstało kilka polskich grup zrzeszających radiowców z różnych regionów kraju, dla których radio CB to coś wiecej niż tylko informator drogowy.
Najbardziej znane to :
Black Dragon ( BD ) 27,370 MHz AM?FM?SSB
Golf Tango Whiskey ( GTW ) 26,980 MHz AM
Romeo Delta Charlie ( RDC ) 27.020 MHz AM
Grupy te popularyzują wszelkiego rodzaju łączności CB, wielu ich członków preferuje aktywność DX.
Mimo iz praca DX w pasmie CB różni się co obowiązuje w paśmie amatorskim KF ( licencjonowane ),
to sam fakt przeprowadzenia łączności daje taką samą frajdę jak na KF. Dla wielu taka forma pracy na radiu CB daje możliwość dalszego rozwoju i zdanie egzaminów na licencje krótkofalarską .
Łączności DX-owe.
Jak wiadomo pasmo CB ( 11m ) podzielone jest na czterdziestki, to znaczy bandy, podane częstotliwości są w 5-ach a nie w 0-ach /obowiązujące w Polsce /.
Można je przedstawić w następujący sposób:
25,615 - 26,055 MHz
26.065 - 26,505 MHz ( A )
26,515 - 26.955 MHz ( B )
26,965 - 27.405 MHz ( C ) Podstawowa 40 między innymi dla Polski.
27,415 - 27,855 MHz ( D )
27,865 - 28,305 MHz ( E )

Odstęp między kanałowy wynosi 0,01 MHz .
Łączności DX - owe prowadzi się przeważnie emisją jednowstęgową SSB.

Oznaczenia emisji radiowych
Są to oznaczenia emisji wg ITU obowiązujące od 1 stycznia 1982 r. Przyjęto oznaczenie 3 znakowe, z tym że może być ono uzupełnione jeszcze dwoma symbolami.
W podstawowym oznaczeniu rodzaju emisji:
pierwszy symbol oznacza rodzaj modulacji,
drugi określa naturę sygnału modulującego falę nośną,
trzeci – rodzaj przekazywanej informacji.
Np.
CW - fala ciągła z kluczowaną nośną: A1A
AM - telefonia dwuwstęgowa z modulacją amplitudy: A3E
SSB - telefonia jednowstęgowa z wytłumioną falą nośną: J3E
FM - telefonia z modulacją częstotliwości: F3E

Przypominam że w Polsce dopuszczone jest do wykorzystania 40 kanałów o częstotliwości 26,960 - 27,400 MHz i możemy pracować emisjami AM / FM z mocą 4 W, oraz SSB z mocą 12W.

Zasady prowadzenia łączności:

Wejście w eter zaczynamy od przeprowadzenia nasłuchu na danej częstotliwości. Musimy się solidnie przygotować przed pierwszymi łącznościami aby opanować pewne minimum wiedzy operatorskiej:
prowadzenie łączności utrudniają często zakłócenia radiowe innych stacji, silne szumy zaniki sygnału
et-cetera. Musimy opanować technikę dostrajania się do słyszanego korespondenta, pokrętła Rit / Clarifier. Osłuchać się z charakterystycznym brzmieniem emisji jednowstęgowej SSB.
Nie co inny charakter ma emisja FM, największym utrudnieniem jest dokuczliwy szum - tu przydać się może pokrętło typu Squelch, pamiętając jednak że załączenie blokady szumów powoduje pogorszenie czułości odbiornika. Oprócz sprawy związanej z technicznej strony prowadzenia łączności dochodzi kwestia znajomości języków obcych, przydaje się też znajomość specjalnego slangu radiowego i oczywiście geografii.

Przyjęte są trzy rodzaje prowadzenia łączności radiowej:
Wywołanie ogólne CQ DX
Odpowiedź na wołanie stacji
Wywołanie stacji która właśnie zakończyła łączność z inną stacją

Znak wywoławczy powinien składać się np: imienia lub pseudonimu. Członkowie klubów DX posługują się klubowymi znakami jakie zostały im przydzielone.

Raporty:

Raport jest podstawowym elementem każdej łączności i jest to podanie oceny jakości i siły sygnału według skali RST (Radio / Santiago/Tone)
R (Radio) - Czytelność

Nieczytelny
Czytelny z bardzo dużymi trudnościami
Czytelny z trudnościami
Czytelny z niewielkimi trudnościami
W pełni czytelny

S (Santiago) - siła sygnału

Bardzo słaby , trudno zrozumieć
Bardzo słyszalny ale słyszalny
Słaby
Odbierany
Dość dobry
Dobry
Średnio dobry sygnał
Silny sygnał
Bardzo dobry sygnał

T (Tony) obejmuje w większości CW

chrapliwy ton
warczący ton
warczący ton ze śladami tonu muzykalnego
dźwięczny ton
ton prądu zmiennego silnie zmodulowany składowa zmienna
ton prądu lekko zmodulowany składowa zmienna
ton prądu stałego z lekkim przydźwiękiem
Dobry ton
bardzo dobry ton
Pamiętajmy że lepiej podać prawdziwy raport np.3/4 nie zawyżony, gdyż wtedy to będzie informacja dla naszego korespondenta, że mamy kłopot z odbiorem. Na pewno postara nam się wtedy pomóc, powtarzając kilkakrotnie dane dla nas.

Dziennik łączności :
Jest to książeczka lu zeszyt przez nas założony w celu zapisywania łączności.
Wpisujemy do niego Datę, Godzinę, Nr. Łączności, Znak operatora , Imię , Raport, Typ emisji, Qsl, Qth, Uwagi.

Karty QSL:

Karty QSL to nie tylko miła pamiątka ale autentyczny dowód przeprowadzenia łączności. Posiadanie tych kart w wielu przypadkach jest warunkiem o ubieganie się o członkostwo międzynarodowych klubów DX.
Karta takowa jest wizytówką danej stacji - operatora, warto więc postarać się aby karty QSL były estetyczne i ładnie wyglądały. Najczęściej są to karty dwustronne wielkości pocztówki. Na jednej stronie jest zamieszczony jakiś obrazek lub zdjęcie ze znakiem naszej stacji, a na drugiej dane o przeprowadzonej łączności .
Pamiętajmy ,że wysyłanie kart QSL w celu potwierdzenia łączności jest obowiązkiem operatora i jest jednocześnie wyrazem formy podziękowania a nie tylko potwierdzenia łączności . Ci co nie wywiązują się z tego obowiązku mogą albo trafiają na tak zwaną czarną listę. Gdzie są publikowane przez kluby DX i w tedy taki delikwent ma marne szanse na przeprowadzenie jakiejś ciekawej łączności .


Artykuł częściowo zaczerpnięty ze źródła:
SQ5OBU.com


KODEKS KRÓTKOFALOWCA
wprowadzony przez Walny Zjazd PZK w 1957 roku.

Krótkofalowiec jest patriotą. Jest zawsze gotowy służyć swą wiedzą i sprzętem krajowi i społeczeństwu.
Krótkofalowiec jest postępowy. Utrzymuje swą radiostacje na szczytowym poziomie współczesnej wiedzy technicznej, korzystając z niej sprawnie i zgodnie z przyjętymi zwyczajami.
Krótkofalowiec jest zrównoważony. Mimo że krótkofalarstwo jest jego pasją, nigdy nie pozwala, aby kolidowało z jego obowiązkami wobec domu, zawodu, szkoły i społeczności.
Krótkofalowiec jest koleżeński. Nadawanie tempem dostosowanym do życzenia korespondenta, życzliwa rada dla początkującego, pomoc i wyrozumiałość dla radiosłuchacza - oto znamiona ducha amatorskiego.
Krótkofalowiec jest dżentelmeński. Nigdy świadomie nie używa eteru dla swojej rozrywki w sposób utrudniający innym amatorom prowadzenie korespondencji.
Krótkofalowiec jest lojalny wobec swego stowarzyszenia. Zawdzięczając mu możność uprawiania krótkofalarstwa, wkładem swej pracy przyczynia się do dalszego rozwoju Polskiego Związku Krótkofalowców.
Radiowe 73 - 55
Jarek
Odpowiedz
#3
Kilka przykazań krótkofalowca


Zanim załączysz nadajnik, posłuchaj czy na tej częstotliwości nie pracuje już inny radioamator. Jeśli słyszysz stację amatorską na tej częstotliwości, powstrzymaj się od nadawania tak długo, dopóki będziesz pewien, że nie spowodujesz zakłóceń. Możesz przestroić się na inną, wolną częstotliwość
Zwracaj uwagę na dokładne wstrajanie się w częstotliwość pracy korespondenta, jeśli chcesz z nim pracować. Jeśli tego nie uczynisz, korespondent może się zgubić i łączność nie będzie nawiązana, lub zostanie przerwana. Dokładne dostrojenie powoduje ponadto zmniejszenie szerokości zajmowanego kanału, a tym samym zakłóceń na paśmie.
Zawsze dostosuj tempo swojego nadawania do tempa nadawania korespondenta. Odpowiadaj korespondentowi zawsze z taką szybkością, jaką on nadaje CQ lub z jaką zgłosił się na Twoje CQ. Jeśli chcesz pracować w szybszym tempie, zaproponuj korespondentowi "pse QRQ".


Ważną rzeczą jest kultura radiowa bo właśnie po niej wielu nas osądzi jacy jesteśmy.
Pamiętajmy o kilku ważnych rzeczach:-nie stawiamy nośnej na kanale gdzie toczy się rozmowa
-nie używajmy NIECENZUROWANYCH epitetów jak to często słychać na kanale 19 podczas jazdy.
-nie rozmawiamy na kanale wywoławczym 28 / 19 ponieważ jest to
kanał tylko do wywołania i po zgłoszeniu się naszego
rozmówcy bezzwłocznie dokonujemy zmiany kanału
na inny oprócz 9
-nie rozmawiamy na kanale 9 ponieważ jest to kanał ratunkowy
i służy doprowadzenia rozmów służących temu celowi
-nie puszczamy echa, ani nie bawimy się roger beeper
-nie puszczamy muzyki na CB


Wywołanie DX- przykład:CQ, CQ, CQ-DX . lub wywołanie ogólne.- Woła Polska stacja ....161 AD 32 .....z ...Łodzi....... i zaprasza do łączności na częstotliwość ...27.200. 27,200
QRZ.
Uwaga Polska stacja 161 AD 32 woła i zaprasza do łączności .
Odbiór.
Uwaga tu ponownie Polska stacja 161 AD 32 z Łodzi : Dzień dobry -Witam- Dobry wieczór.
Mam na imię ....................
literujemy ................ .Moje QTH to (położenie geograficzne ) miasto literujemy..............
Raport dla ciebie: np 4/8
Radio 4, Santiago 8, twoja modulacja Bardzo dobra / dobra itd. W zależności jak słyszymy odbiorce.
Jak odebrałeś .
Odbiór
Witam kolegę (imię................) znak....161 AD 32......... / lub skąd jest jeśli nie posiada swojego znaku /
Nadaje ze stacji Bazowej /mobilnej/ przenośnej.
Z radyjka typu ...............o mocy .............Wat.
Mikrofon........................( podajemy jaki)
Antena .........................(dipol /wertikal itp. ) na wysokości ............m nad ziemią .
Odbiór
Bardzo się ciesze z naszego pierwszego QSO
Pogoda u nas ...............................
Temperatura...............................
itp.
Odbiór

Czy możesz mi przesłać kartę Qsl ( potwierdzenie łączności ) oczywiście ja też na pewno Ci prześle .
odbiór
Ok w takim układzie podaje swój adres ..................../mejl /skrytka/ stronka internetowa itp.
Oczywiście literujemy, wtedy mamy pewność że odbiorca na pewno dobrze zapisze dane.
Jak odebrałeś
Odbiór
161 AD 32 do ... np: 26 ZT 716............
Dziękuje bardzo za QSO. Najlepsze 73- 55 dla ciebie i rodziny oraz dobrych DX-ów.,
od stacji 161 AD 32 operator imię :........... z Łodzi.
Do usłyszenia i do widzenia..

Jeśli chcemy pozostać na częstotliwości przez nas zajętej wtedy mówimy tak:

Na częstotliwości pozostaje stacja.................... z Łodzi i zaprasza do łączności.
Odbiór.
Radiowe 73 - 55
Jarek
Odpowiedz
#4
Gałkologia

Czyli jakie gałeczki i przyciski do czego służą w twoim radyjku.VOLUME - regulator siły głosu

OFF - wyłącznik zasilania

SQUELCH (SQ) - blokada szumów

RF POWER (RF PWR) - regulacja moc wyjściowej nadajnika

CHANNEL (UP/DOWN) - przełącznik kanałów

MIC GAIN (GAIN MICRO) - regulacja czułości mikrofonu

RF GAIN - regulacja czułości odbiornika

CW/LSB/USB/AM/FM - przełącznik rodzaju emisji (modulacji)

CLARIFIER (RIT) - pokrętło dokładnego dostrojenia, składające się niekiedy z dwóch pokręteł

SWR CAL - kalibracja pomiaru współczynnika fali stojącej tzw.SWR

ABCDEF (ABC, BAND SELECT) - przełącznik podzakresów

DYNAMIKE - regulacja kompresji dynamiki

CB/PA - przełącznik zmiany trybu pracy umożliwiający wykorzystanie radia jako megafonu

NB/ANL - załączanie układów przeciwzakłóceniowych

CH.LOCK ( F.LOCK ) - blokada przełączania kanałów

CH9 - szybkie przejście na kanał 9

CH19 - szybkie przejście na kanał 19

SCAN - automatyczne przeszukiwanie pasma

DIMMER (DIM) - regulacja jasności podświetlania

DX/LOC - tłumik wejściowy odbiornika, DX - łączność daleka, LOC - łączność lokalna

MEMORY (MEM) - przycisk programowania pamięci

M1 - M5 - przyciski pamięci

FILOUTPUT - przełącznik tonów

HI/LOW (HIMIDLOW) - regulacja mocy, HI - duża, LOW - mała ( w niektórych radiach wykorzystywany do zmiany podzakresów, np. President Grant)

MODS.RF (INDIC) - przełącznik trybu pracy wskaźnika, w pozycji MOD pomiar głębokości modulacji (AM) lub dewiacji (FM), S.RF odpowiednio siły odbieranego sygnału i mocy wyjściowej

DW - nasłuch dwukanałowy

FREQ - zmiana częstotliwości (spełnia podobne zadanie jak CHANNEL)

ROGER BEEP - sygnalizator końca nadawania

SPLIT - rozdzielenie częstotliwości nadawania i odbioru

ANT - gniazdo antenowe

POWER (DC) - gniazdo zasilania

EXT - gniazdo zewnętrznego głośnika lub słuchawek

PA (PA SP) - gniazdo zewnętrznego megafonu

MIC - gniazdo mikrofonu

CW KEY - gniazdo klucza telegraficznego
Radiowe 73 - 55
Jarek
Odpowiedz
#5
Monitory wywoławcze.
NA PODSTAWOWEJ CZTERDZIESTCE TYLKO W 5-KACH : 26.965 - 27,405 MHz.

26,995 MHz DIG PF Holland ( PR/FAX/SSTV )
27,005 MHz FM PM Holland
27,085 MHz FM Francja
27,125 MHz FM Holland
27,225 MHz FM SM Switzerland
27,235 MHz FM Packet Radio Deutsch land
27,245 MHz FM Packet Radio Deutsch land
27.265 MHz FM CT Members Call Freg. Rees
27,275 MHz USB Tanzania
27,275 MHz USB Japan
27,275 MHz USB NB South Africa
27,275 MHz LSB Africa
27,280MHz AM Poland
27,295 MHz LSB Latina America
27,335 MHz USB Gabon
27,335 MHz LSB Philippines
27,345 MHz LSB Pacific Ocean
27,345 MHz FM PR Call Freg. Packet Radio Holland
27,345 MHz FM PR Call Freg. Packet Radio Belgium
27,345 MHz LSB Turkey
27,355 MHz LSB Australian and Pacyfik
27,375 MHz USB Micronesia
27,385 MHz FM CT - Club Call Frequenz ( Hauptg )
27,385 MHz FM CT - Members England
27,395 MHz USB Salamon Island
27,405 MHz USB JR England
Radiowe 73 - 55
Jarek
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Film ukazujący podstawy montażu CB w aucie gibol1412 0 2,038 08.05.2010, 23:55:04
Ostatni post: gibol1412

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości