Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
ae2990 albrecht warto?

Albrecht AE2990 warto?
#1
Witam, od dłuższego czasu bo prawie rok zastanawiam się nad 2990. Radio ręczne z ssb. Nie piszcie tylko że to klon magnum itp. bo to oczywiste i te inf.sa dostępne w necie.
Czy ktoś z Was forumowiczów ma takie radio? jak to się sprawdza? Chodzenie z dyndającą WA27 po szlakach tatr jest szalone i niebezpieczne więc chciałem sobie sprawić taką zabawkę na ten wyjazd.
tylko pytanie:
- na ile można z tego pogadać? Czy to działa na tej samej zasadzie co Alan 42? jak widzę tak słyszę?
-Na jak długo starczą akumulatory i teraz jaka pojemność?
-Czy w razie zakupu radia warto dołożyć do antenty 54cm?
-To co wyżej tylko dotyczące mikrofonogłośnika?
Co sądzicie o tym radyjku.
pozdrawiam 037
Odpowiedz
#2
Mam tą radiostację,

Zasięg w modulacji AM i FM jest niższy od radiostacji Alan 42 , powodem jest niższa czułość odbiornika, głównie przez filtr kwarcowy który posiada wysoką stratność w paśmie przepuszczanym.

Radiostacja pobiera około 120mA prądu przy otwartej blokadzie szumu ale przy ściszonym odbiorze, powodem jest przestarzały wzmacniacz akustyczny mający bardzo duży prąd układu służącego do tłumienia SVR (supply voltage rejection) .

Antena oryginalna w połączeniu z niską czułością odbiornika i bardzo słabym uziemieniem w.cz. nie zapewnia wysterowania demodulatora odbiornika w modulacji AM i FM oraz słabo w SSB. Antena środkowo-cewkowa 54cm jest niezbędna, ma ona bardzo dobre parametry , ale także nie zapewnia wymaganego sygnału dla dobrej demodulacji. Ten odbiornik pracuje bardzo poprawnie przy instalacji pojazdowej i bazowej, tam gdzie antena posiada wydajną przeciwwagę.

Mikrofono-głośnik umożliwi trzymanie radiostacji wyżej niż przy ustach co znacznie poprawia sygnał podczas nadawania i odbioru z powodu dużej geometrycznie fali roboczej która jest silnie tłumiona przez ziemię. Poza tym dodaje do radiostacji trochę powierzchni przewodzącej stykającej się z masą urządzenia co stanowi wydajniejszą przeciwwagę niż samo trzymanie w ręku radiostacji.

Modulacja AM jest lepsza niż w w radiostacji Alan 42.
Na otwartej przestrzeni dwie takie radiostacje z oryginalnymi antenami , w modulacji AM i przy wielkości operatora około 180cm, wadzie 70 kg mają zasięg 1,7 km przy bardzo słabym sygnale. Przy większych antenach nie testowane.
Przy takich samych antenach Radiostacja Alan 42 uzyskuje zasięg 3 km !, nawet przy znacznie gorszej modulacji amplitudy, czułość odbiornika jest bardzo wysoka.
Radiostacje były trzymane w pozycji prawidłowej - pionowo , mikrofon bardzo blisko ust a antena i głowa maksymalnie odchylone od siebie, radiostacje trzymane oburącz z najlepszym pokryciem obudowy rękoma w celu zapewnienia maksymalnej pojemności między radiostacją a ciałem operatora.
Moc obu radiostacji wynosi około 1,2-2,0 W w zależności od stanu naładowania akumulatorów.
Alan 42 jest znacznie oszczędniejszym urządzeniem podczas odbioru, jednak ma gorszą akustykę głośnika.
Antena oryginalna Albrecht jest minimalnie wydajniejsza od tej z Alan'a 42.

Albrecht jest bardzo niedopracowanym urządzeniem, bardzo często wykonuje przypadkowe operacje których nie włączył użytkownik.
Blokada szumu jest bardzo mało czuła, co z połączeniu z niską czułością odbiornika powoduje że działa ona do około 200-400 metrów przy pracy przenośnej. Wymagany próg otwarcia to około S5 przy niemal zerowym szumie tła (niemal bezszumny sygnał).
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości