Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
historia radia cb

Historia Cb-radia
#1
Historia Cb-radia


Skrót CB pochodzi od angielskich słów citizen’s band i oznacza pasmo obywatelskie.CB radio to łączność w paśmie obywatelskim .Jest to system łączności radiowej w paśmie 27 Mhz, powszechnie wykorzystywany przez kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie. Nie wymaga on od użytkowników technicznych kwalifikacji, a jednocześnie daje możliwości takie jak łączność amatorska w pasmach KF i UKF.

CB radio jest szczególnie przydatne w samochodzie. Umożliwia szybkie komunikowanie się i wymianę informacji na drodze, przekazywanie ostrzeżeń o niebezpieczeństwach i utrudnieniach, ułatwia szybkie wezwanie pomocy i prowadzenie zwykłych rozmów towarzyskich.Najogólniej mówiąc, CB radio może zastąpić telefon wszędzie tam gdzie nie można poprowadzić linii telefonicznej na przykład (w górach, na wsi), a jego główną zaletą jest możliwość łączności w ruchu.

Początki CB radia sięgają roku 1947, gdy w USA odbył się specjalny kongres poświęcony problemom łączności obywatelskiej. Początkowo zaproponowano do wykorzystania pasmo od 460 do 470 Mhz. Szybko jednak zorientowano się, że nie jest to zakres odpowiedni, zarówno na niewielki zakres, szczególnie przy gęstej, miejskiej zabudowie, jak i wysokie koszty takich urządzeń. Do łączności obywatelskiej zaproponowano pasmo 27 Mhz(11m).

Prawdziwy rozwój Cb datuje się od 1959 roku, gdy miesięczni składano około 6000 wniosków o wydanie zezwolenia. Od tego czasu liczba wydawanych licencji wzrastała bardzo szybko. Można przypuszczać, że tak gwałtowne zainteresowanie CB było wynikiem kryzysu energetycznego, który w tym czasie wystąpił w USA. Zarobki amerykańskich kierowców wielkich, wielokołowych ciężarówek zależały od przejechanych kilometrów, a rząd, aby zmniejszyć zużycie paliwa przez te pojazdy, wprowadził dość znaczne ograniczenia prędkości na autostradach.

Kierowcy zaczęli montować CB w swoich pojazdach, by informować się wzajemnie o sytuacji na drogach, a głównie o zauważonych patrolach policji. W Europie pojawiło się na początku lat 70-tych, lecz dopiero 10 lat później formułowano przepisy dla tego środka łączności.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości