Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
radio? policja może cię ukarać masz cb

Masz CB radio? Policja może cię ukarać!
#1
Komenda Główna Policji stoi na stanowisku, że aktualnie przepisy nie zabraniają kierowcom korzystania z CB radia. Opinia policyjnego biura prawnego może jednak pomóc funkcjonariuszom w kontroli „mobilków”.

No i co, radyjko nie pomogło?

To pierwsze pytanie, które zadają policjanci po zatrzymaniu auta z długą anteną CB. Teraz drogówka może zwracać uwagę na jeszcze inne sprawy.

Opinia z komendy głównej mówi wprost:

„Należy (…) wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.”

Powołują się tutaj na art. 3 ust. 1 kodeksu drogowego, który mówi o tym, że uczestnik ruchu jest obowiązany zachować ostrożność i unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub narazić kogokolwiek na szkodę.

Jeśli chcecie odwołać się od mandatu, również może być z tym różnie.

Policyjni prawnicy uważają, że:

„(…) kierowcy, którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia, nie są uprawnieni do bezwzględnego prawa ubiegania się o uchylenie mandatu karnego, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny. Każdy tego typu przypadek powinien być rozpoznany w trybie indywidualnym (…).”

A pozwolenie na radyjko jest?

Chociaż przepisy nie wymagają już zezwolenia na CB radio. Nie ma też obowiązku posiadania i okazywania na żądanie policji świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności takiego urządzenia.

Piszą o tym tak: „Istnieje jednak możliwość, że CB radio znajdujące się w pojeździe może n****ąć podejrzenie, iż znajduje się ono w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się przypadki sprowadzania urządzeń spoza granicy Polski, których parametry pracy nie zawsze są zgodne z polskimi przepisami.”

W przypadku pojawienia się uzasadnionych wątpliwości, co do użytkowanego sprzętu, naturalnym zachowaniem jest próba zweryfikowania (w miarę możliwości na miejscu kontroli), czy znajdujące się w pojeździe CB radio zostało dopuszczone do obrotu na polskim rynku.

Na portalu firmy Samar, badającej polski rynek samochodowy, podpowiadają, że ułatwieniem w takim przypadku będzie okazanie policjantowi świadectwa homologacji lub deklaracji zgodności.

Ostrzegają jednak, że w przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy.

Źródło: Echo Dnia Macie CB radio?
Odpowiedz
#2
Tiaaa.Przepisy mówią wyraźnie że zabronione jest korzystanie podczas jazdy z telefonu bez zestawu głośno mówiącego .Nic nie ma mowy na temat CB radia.Pojęcie ,,spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym"jest pojęciem bardzo szerokim.Samo korzystanie z CB podczas jazdy nie jest zabronione,ale np .kierujący pojazdem w trakcie jazdy, który zamiast patrzeć na drogę którą jedzie,pochyla się żeby np.włączyć zapalniczkę,radio,przełączyć się na inny kanał,podnieść majka bo mu spadł na podłogę w samochodzie i jednocześnie przez zagapienie się zmusza innych użytkowników drogi do nagłego hamowania,zjechania z drogi na pobocze .Czyli ogólnie stwarza zagrożenie w ruchu drogowym wyłapie mandat z art.86§1 kodeksy wykroczeń.Ale nie za to że gada przez CB radio.
Cytat:Policyjni prawnicy uważają, że:

„(…) kierowcy, którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia, nie są uprawnieni do bezwzględnego prawa ubiegania się o uchylenie mandatu karnego, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny. Każdy tego typu przypadek powinien być rozpoznany w trybie indywidualnym (

Ilu prawników tyle opinii,ale uważam że wykładni powinien dokonać w tej materji Sąd,Każdy może w terminie 7 dni odwołać się od nałożonego mandatu do Sądu.Takie jest prawo .A na pewno taki mandat sąd by uchylił.
Cytat:Nie ma też obowiązku posiadania i okazywania na żądanie policji świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności takiego urządzenia.
Oczywiście że nie ma takiego obowiązku,ale warto mieć taką deklarację.Lista radii CB które nie spełniają wymagań (nie mają homologacji)jest na stronie Państwowej Agencji Radiowej .Częstym powodem takiej kontroli jest raczej sprawdzenie czy radio nie zostało skradzione(jeśli posiada numery fabryczne).Generalnie temat poruszany był już wcześniej na ogólnopolskim Forum CB ,A tak na koniec ,ja bym takiego mandatu nie przyjął jako że nałożony by został bezprawnie.
Odpowiedz
#3
Ja gdzieś się natchnełem że nie można posiadać MIC w ręku bo to jest karalne .
Idea
Odpowiedz
#4
Damian Barlinek napisał(a):Ja gdzieś się natchnełem że nie można posiadać MIC w ręku bo to jest karalne .
Idea
A w czym problem , w ręku możesz trzymać sobie co chcesz , abyś tylko zagrożenia na drodze nie robił , a żeby ukarać za korzystanie z cb , to stróże najpierw muszą złapać za rękę , że akurat w danej chwili spowodowania zagrożenia na drodze nadawałeś , a to nie takie proste .
Co do rekwirowania sprzętu moje zdanie na to jest takie :
Policja ma prawo zarekwirowac sprzęt nie spełniający deklaracji zgodności, ale tylko sprzedawcy, który wprowadza taki sprzęt do obrotu. Policja nie ma prawa rekwirowac sprzętu użytkownikowi danego sprzętu ponieważ nie ma takich uprawnien, może to zrobic jedynie w przypadku jeżeli zachodzi podejrzenie, ze sprzęt pochodzi z kradziezy albo zostało popelnione przy jego uzyciu przestępstwo.Wszelkie dywagacje na temat odbierania użytkownikom radia sa absolutnie bezpodstawne, chyba że radio zostanie skontrolowane przez pracownika odpowiedniego urzędu - taki urzędnik ma prawo zarekwirowac radio.
Oczywiście udowodnienie używania jest prawie niemożliwe - vide sytuacja z antyradarami ( posiadac można, uzywać nie).
Żeby komus z samochodu zabrano radio:
1) Trzeba udowodnić, że ktoś go używał a nie tylko miał w samochodzi ( nie takie proste)
2) Musi to być odpowiedni urzędnik ( nie Policjant)
3) Radio musi być z serii, ktora już straciła homologację ( starsze unideny ja miały), czyli nie każdy Uniden podpada.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Policja może wszystko majowy 3 1,364 01.03.2014, 16:32:54
Ostatni post: PITER

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości