Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
pasma częstotliwości na i nasłuch inne

Nasłuch na Inne Pasma i Częstotliwości
#1
Witam , jak to jest z nasłuchem na inne pasma i częstotliwości i na jakich kto i gdzie nadaje ??
Ostatnio rozmawiałem ze znajomym i wynikła sprzeczka , otóż on twierdził , że nasłuch na częstotliwości na któych pracuje np. policja itp.czyli chodzi głównie o zakres od 30 do 200Mhz i że jest legalny , ja śmiem twierdzić że nie jest to legalne , oprócz tego w dyskusję weszły inne częstotliwości , no ale moje doświadczenie nie sięga tak daleko , więc pomyślałem że może ktoś z kolegów pomoże odpowidzieć na pytanie które częstotliwości można słuchać a które nie . Pozdrawiam i z góy dziękuję za pomoc .
Odpowiedz
#2
Z tego ci ja wiem i poczytałem troszkę na forach nasłuch jest legalny natomiast , zabronione jest nadawanie.

Ale artykuł 267 k.k mówi coś innego :
» § 1.

Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

» § 2.

Kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie przestępstwa nielegalnego podsłuchu i inwigilacji przy użyciu środków technicznych następuje na wniosek pokrzywdzonego.

» § 3.

Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

» § 4.

Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.

» § 5.

Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Do podsłuchiwania potrzebujesz skanera radiowego, do kupienia np. na allegro.
Jak sam widzisz Józiu takie urządzenia można kupić bez problemu.
I teraz trudno mi powiedzieć jak się ma prawo do użytkowania.
Odpowiedz
#3
Tak Jeżyk , kupić to można wszystko teraz , ale czy używać tego można ?? Bo nałsuch to jest używanie tego sprzętu , mnie się wydaje że nie jest to legalne .
Odpowiedz
#4
Tylko że moim skromnym zdaniem, art. 267 kk nie ma zastosowania co do skanerów czy krótkofalówek które służą do nasłuchu a nie podsłuchu ( patrz : podsłuch musi składać się z 2 urządzeń: nadajnika i odbiornika )

To już nie nasza broszka to orzeka sąd czy złamaliśmy prawo. A w sądzie nie zawsze sprawiedliwie, na dwoje babka wróżyła ;-) Można się rozwodzić na ten temat długo i namiętnie.
Odpowiedz
#5
No tak , tylko jak zakładasz pluskwę - podsłuch to nie możesz z nie nadawać , lecz jedynie obierać sygnały z jej otoczenia czyli nasłuchiwać . Dla mnie sprawa wygląda tak :
stosowanie nasłuchu lub podsłuchu zarówno z rejestracją jak i bez może odbywać się jawnie tj. za wiedzą osoby w stosunku do której stosowane są określone techniki jak i niejawnie czyli bez wiedzy podsłuchiwanego.
W przypadku nasłuchu lub podsłuchu jawnego sprawa jest prosta, legalnie może robić to każda osoba której na to pozwoli podsłuchiwany.

W przypadku nasłuchu niejawnego sprawa wygląda nieco bardziej poważnie. Aby był on legalny musi zostać spełniony szereg warunków określonych prawem.
Po pierwsze podsłuchiwać mogą nas wyłącznie instytucje do tego uprawnione ustawowo a więc m. in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Kontrwywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji, Wywiad Skarbowy... W sumie takich instytucji w Polsce jest aż dziewięć.
Po drugie instytucje te czynić to mogą wyłącznie po spełnieniu określonych prawem procedur.
Nielegalny nasłuch jest poważnym przestępstwem. Ale też jest niemal powszechnie stosowany i to zarówno przez „amatorów wrażeń” jak i szpiegów przemysłowych lub gospodarczych itp. Ale trzeba ich najpierw złapać i udowodnić winę, a to nie takie proste. Znalezienie odbiornika to już dużo bardziej skomplikowane przedsięwzięcie. Jeżeli podczas instalowania podsłuchu i jego obsługi wykaże minimum staranności i przezorności to w praktyce może czuć się w miarę bezpiecznie.

Po drugie, gdy mówimy o profesjonalistach instalujących nielegalnie takie urządzenia, to na ogół ich wynagrodzenie jest na tyle duże, że ryzyko staje się opłacalne, zaś ci, których określiłem mianem „amatorów wrażeń” na ogół nawet nie myślą o konsekwencjach lub wręcz nie zdają sobie sprawy, że popełniają przestępstwo. Dla nich liczą się emocje jakie daje możliwość np. podsłuchiwania lub podglądania sąsiadów np. w intymnej sytuacji, czy podczas kłótni rodzinnej. Kiedyś tacy ludzie kiedyś podsłuchiwali pod drzwiami, zaglądali przez okno czy dziurkę od klucza albo przykładali szklankę do ściany. Dziś nowoczesna technika dala im dużo praktyczniejsze zabawki. Niemniej, jeśli użyją technicznych urządzeń inwigilacyjnych - popełnią przestępstwo.
Odpowiedz
#6
Jak się ktoś czuje podsłuchiwany ,niech skorzysta z usługi :mrgreen: :
http://www.alfatronik.com.pl/?pages=wyk ... dsluchow_w
Odpowiedz
#7
Józek możesz słuchać czego tylko chcesz.Nie możesz tam nadawać, nie mając uprawnień-myślę że to jasne.Jeżeli Policja,Wojsko i inne służby,mają coś do ukrycia.Wiadomość powinna być zaszyfrowana.Ponoć szyfrogramów,nie wolno słuchać.Ale nie jestem wyrocznią w tym temacie.Obiecuję ,że wczytam się w temat i postaram się odpowiedzieć.Na pewno,nieszyfrowane wiadomości-możesz słuchać.
Jacek
Sporo sprzętu ,wszystko połączone jakimiś kablami

161jk009
Odpowiedz
#8
Podsłuchiwanie służb policji,wojska,czy innych odpowiedzialnych za stan ładu i porządku publicznego nie jest zabronione .Jak Jacek napisał zabronione jest nadawanie na tych pasmach lub ich zakłócanie .Wszelkie informacje niejawne są przekazywane w formie szyfrogramów (nigdy otwartym tekstem)które w jednostkach dopiero są odczytywane za pomocą specjalnych kluczy tzw dekoderów(mogą być ręczne tzw tablice dekodujące,lub za pomocą specjalnych urządzeń deszyfrujących i kodujących).Generalnie ten temat założony przez Józia dotyczy podsłuchiwania służb publicznych w paśmie radiowym i tutaj sprawa jest oczywista-nasłuchiwać na tych pasmach można.
Odpowiedz
#9
Nie można tylko przekazywać poufnych danych, które usłyszeliśmy, dalej, czyli osobom trzecim ;-)
Odpowiedz
#10
Dzięki koledzy z pomoc w wyjaśnieniu :-)
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki Miernik Częstotliwości , Swr Miarkę ?? jezyk403 40 6,915 05.01.2014, 22:18:39
Ostatni post: cezary

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości