Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
rozmowa pl policja radio przez cb

Rozmowa przez CB radio (Policja.pl)
#1
W związku z pojawiajacymi sie watpliwosciami interpretacyjnymi przepisów prawa o ruchu drogowym w
zakresie korzystania z radia CB podczas kierowania pojazdem, Komenda Główna Policji informuje, że
aktualnie obowiazujace uregulowania prawne w tym zakresie, nie zabraniaja korzystania z urzadzen
nadawczo-odbiorczych typu CB radio.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z pózn. zm.) cyt. Kierujacemu pojazdem zabrania sie:
1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagajacego trzymania słuchawki lub mikrofonu w reku;
Biuro Prawne KGP przedstawiło poglad, z którego wynika iż przepis ten odnosi sie tylko i wyłacznie do telefonów komórkowych.

Należy jednak wyraznie podkreslic, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznosciach kierujacy, korzystajac z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynic sie do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczenstwa lub porzadku w ruchu drogowym, za co może zostac pociagniety do odpowiedzialnosci .

W mysl art. 3 ust. 1 kodeksu drogowego Uczestnik ruchu i inna osoba znajdujaca sie na drodze sa obowiazani zachowac ostrożnosc albo gdy ustawa tego wymaga - szczególna ostro żnosc, unikac wszelkiego działania, które mogłoby spowodowac zagrożenie bezpieczenstwa lub porzadku ruchu drogowego ruch ten utrudnic albo w zwiazku z
ruchem zakłócic spokój lub porzadek publiczny oraz narazic kogokolwiek na szkode.
Należy również wskazac, iż kierowcy którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia nie sa uprawnieni do bezwzglednego prawa ubiegania sie o uchylenie mandatu karnego, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny. Każdy tego typu przypadek powinien byc rozpoznany w trybie indywidualnym z uwzglednieniem faktycznych okolicznosci i przesłanek uzasadniajacych nałożenie mandatu.
CB radio
Odpowiedz
#2
czesto tluczony temat, ogolnie kiedys dojdzie do tego ze bedzie zkaz rozmawiania przez cb radio podczas jazy, w naszym kraju wszystko jest mozliwe a policji to przeszkadza bo sa bezsilni jak narazie, kazdy kazdego informuje gdzie sa i co robia przez to niemoza sie nachapac naszych pieniedzy
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy wolno rozmawiać przez radyjko podczas jazdy? PITER 9 4,081 13.01.2013, 14:11:52
Ostatni post: cezary

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości