Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
zasięg

ZASIĘG
#1
Zasięg Łączności jest bardzo ważnym pojęciem w dziedzinie cb radia .
Często mylony z zasięgiem anten ( często mylony przez producentów anten np. antena ma zasięg 30km co jest bzdurą bo antena ma tak daleki zasięg jak daleko nią zasięgniemy na przyziemnej oczywiście bo odbita to inna historia a osoby tak piszące nie widać nie mają zielonego pojęcia w temacie ).
Zasięg jest zjawiskiem dynamicznym i jego granice ulegają zmianom , zależy to głównie od :
- anteny ,
- jej zamontowana po obu stronach prowadzonej łączności,
- zmianami klimatycznymi ,
- otaczającym terenem wokół tych stacji ,
- częstotliwości do prowadzenia łączności
- moc nadajnika
- poziom zakłóceń w miejscu odbioru i czułości odbiornika.
Zasięgiem nazywamy maksymalna odległość pomiędzy dwiema stacjami pozwalająca na zrozumiałą komunikację dwustronną. Niemal nigdy nie będzie powtarzalny z powodu zbyt wielu zmiennych czynników które wymieniłem wyżej .
W obecnych czasach zasięg ogranicza nam w znacznym stopniu wysoki poziom zakłóceń atmosferycznych i przemysłowych w dużych metropoliach.
W miastach minimalne natężenie pola ogranicza poziomem zakłóceń przemysłowych, znacznie przewyższający zakłócenia atmosferyczne. W miejscowościach położonych daleko od wielkich miast, natężenie maleje i ogranicza poziom szumów własnych odbiornika radiowego. Dla uzyskania dobrego odbioru podczas łączności konieczne jest zapewnienie większego pola elektromagnetycznego nadajnika od pola zakłóceń elektromagnetycznych a także umiejscowienie anteny jak najdalej od gęstego zabudowania oraz przedmiotów mocno tłumiących promieniowanie elektromagnetyczne bo w tedy możemy zminimalizować zasięg nawet do kilku metrów .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości